Kadın Dostu Markalar https://kadindostumarkalar.org Sat, 18 Sep 2021 17:36:10 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.1 https://kadindostumarkalar.org/wp-content/uploads/2020/11/cropped-favicon-32x32.png Kadın Dostu Markalar https://kadindostumarkalar.org 32 32 AVRUPA’DA EŞİT ÜCRET YASASI HAZIRLANIYOR https://kadindostumarkalar.org/avrupada-esit-ucret-yasasi-hazirlaniyor/ https://kadindostumarkalar.org/avrupada-esit-ucret-yasasi-hazirlaniyor/#respond Fri, 17 Sep 2021 11:16:14 +0000 https://kadindostumarkalar.org/?p=3122
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 5

 

 

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri 250’den fazla çalışanı olan şirketlerin, aynı işi yapan kadın ve erkek işçiler arasındaki kazanç farkını raporlamasını zorunlu kılacak bir yasa hazırlanıyor.

Avrupa Birliği’nin, içerisinde, kadın ve erkek işçiler arasındaki kazanç farkını dengeleme maddesinin de olduğu toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna yönelik, çeşitli uygulamaları bulunuyor. Buna göre 250’den fazla çalışanı olan şirketlerin, aynı işi yapan kadın ve erkek işçiler arasındaki kazanç farkını raporlamasını zorunlu kılacak bir yasa hazırlanıyor. Böylece 27 farklı ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde, kadın ve erkek çalışanların ücret farkının giderilmesi hedefleniyor.

Amerika’da yaş ayrımcılığına düzenleme

Renk, dil, din, ırk kadar dile getirilmese de yaş kriterinin de ayrımcılıkta önemli bir yere sahip olduğu özellikle günümüz iş dünyasında, birçok çalışan kıdemli de olsa, yaşı yüksek olduğu için genç iş arkadaşları tarafından mobbinge maruz kalıyor. 1967 yılında federal yaş ayrımcılığı kanunu olan İstihdamda Yaş Ayrımcılığı Kanunu kabul eden Amerika, bu kanuna dayanarak, diğer ayrımcılık nedenlerinde olduğu gibi yaş nedeniyle ayrımcılığın yapılmasını da benzer şekilde yasaklıyor. Bu kanun ile 40 yaş üstü bireylerin, yaş ayrımcılığına maruz kalmaları yasa yoluyla engelleniyor.

]]>
https://kadindostumarkalar.org/avrupada-esit-ucret-yasasi-hazirlaniyor/feed/ 0
‘E-TİCARET KADINLAR KULÜBÜ’ BAŞLIYOR https://kadindostumarkalar.org/e-ticaret-kadinlar-kulubu-basliyor/ https://kadindostumarkalar.org/e-ticaret-kadinlar-kulubu-basliyor/#respond Fri, 17 Sep 2021 10:51:48 +0000 https://kadindostumarkalar.org/?p=3110
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 5

 

 

Girişimci kadınların işlerini e-ticarete taşımalarını ve bu platformda da güç kazanmalarını sağlamak amacıyla kurulan ‘E-Ticaret Kadınlar Kulübü’ 7 Ekim’de başlayacak.

‘Dijital dönüşüme ayak uyduran, rekabetçi ve e-ticaret alanında daha güçlü kadınların buluşma noktası’ sloganıyla yola çıkan online platform ‘E-Ticaret Kadınlar Kulübü’ Ekim ayında açılıyor.

Online platform, işini e-ticarete taşımak ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kadın girişimcilerin, ihtiyaç duydukları tüm konularda gelişimlerini ücretsiz olarak sağlamayı planlıyor. ‘E-Ticaret Kadınlar Kulübü’nde; eğitimler, online buluşmalar, networking imkânları, sektördeki önemli e-ticaret danışmanlarıyla sohbetler, başarı hikâyeleri ve Slack kanalıyla iletişim gibi birçok fırsat, üye olan tüm kadın girişimcilerle buluşacak.

Platform üyeliği

Platformda etkinliklerin Ekim-Kasım aylarını kapsayan ilk dönemi 7 Ekim’de başlayacak. Eğitimlerden yararlanmak isteyen her kadın girişimci, 2 aylık periyotlar halinde düzenlenecek online kurslara katılabilecek. Platforma hemen üye olmak isteyen tüm kadın girişimcilerin www.eticaretkadinlarkulubu.com web adresinden kayıt yapma ve üye olma imkânı bulunuyor.

Platformun eğitim konuları

Platform, kadın girişimcilere, markalaşmadan dijital pazarlamaya uzanan geniş imkan yelpazesi açıyor. Girişimci kadınlara sunulan programda platformun öncelikli konuları ise şu şekilde sıralanıyor: Girişimcilik, e-ticarette markalaşma, e-ticaret ekonomisi, e-ticaret altyapılarında dikkat edilmesi gerekenler, e-ticaret yazılımı kurulum ve yönetim süreçleri, e-ticarete ilişkin hukuki düzenlemeler, e-ticarette insan kaynakları süreçleri, pazar yerinde satış yapmak, şirket kuruluş ve vergi uygulamaları, ödeme çözümleri, e-ticarette dijital pazarlama, sadık müşteri yaratma.

Pandemi koşulları gözetilerek belirlenecek mezuniyet töreniyle, E-Ticaret Kadınlar Kulübü‘nden başarı ile mezun olan tüm kadın girişimcilere sertifikaları sunulacak. Platform, üye olan ve kurslara katılan her kadın girişimciye kendi e-ticaret sitesini yapma olanağı da sunacak. Her eğitim döneminde en iyi web sayfasını yapan kadın girişimciye, oluşturulan site hediye edilecek. Mezun olan ve e-ticarete başlamak isteyen diğer kadın girişimcilere ise platforma destek veren şirketler çok uygun şartlarda hizmetlerini sunacak.

“Tüm kadın girişimcileri davet ediyoruz”

Uzun yılların verdiği tecrübe ekseninde görünenin, tüm dünyada ve ülkemizde evlerinde ya da atölyelerinde ürettikleri ürünleri online olarak satışa sunan veya toptan aldıkları ürünler ile e-ticarete atılan kadın sayısının her geçen yıl arttığını belirten E-Ticaret Kadınlar Kulübü‘nün Kurucusu Murat Erdör, “Artıştaki süreklilik bu platformu kurmamızdaki en önemli nedenlerden biri oldu. E-Ticaret Kadınlar Kulübü yalnızca eğitim sunan bir platform değil. Eğitimler dışında sunduğumuz birçok benzersiz fırsat ile girişimci kadınlarımızın işlerini e-ticarete taşımalarını ve bu platformda da güç kazanmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. İşlerini e-ticarete taşımak ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm kadın girişimcileri platformumuza kayıt olmaya davet ediyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

]]>
https://kadindostumarkalar.org/e-ticaret-kadinlar-kulubu-basliyor/feed/ 0
ENGELLERE RAĞMEN YOLUNDAN DÖNMEDİ MERSİN’İN UNUTULMUŞ LEZZETİ “KAYNAR” İÇECEĞİNİ DÜNYAYA TANITMAYA HAZIRLANIYOR https://kadindostumarkalar.org/engellere-ragmen-yolundan-donmedi-mersinin-unutulmus-lezzeti-kaynar-icecegini-dunyaya-tanitmaya-hazirlaniyor/ https://kadindostumarkalar.org/engellere-ragmen-yolundan-donmedi-mersinin-unutulmus-lezzeti-kaynar-icecegini-dunyaya-tanitmaya-hazirlaniyor/#respond Fri, 10 Sep 2021 08:07:33 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3066
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 5

 

 

“İstikrar ve Devamlılık Başarı Getirir; Başarı da Ayakta Kalmanızı Sağlar.”

Bu hafta, Kilikya’yı İç Anadolu’ya bağlayan tarihi yolların kavşak noktasında bulunan, Nuh Peygamber’in torunu Tarasis tarafından kurulduğuna inanılan, ülkemizin güzide şehirlerinden Mersin’in Tarsus ilçesindeyiz. Sayfamızda, Tarsus’da yaşayan ve şehrin geleneksel içeceği olan “kaynar”ı herkese tanıtmaya, tattırmaya ve yaşatmaya gönüllü bir girişim savaşçısı olan Sn. Serpil DEMİR’i ağırlıyoruz.

 

Serpil DEMİR, bankacılık ve finans sektöründe yaşadığı uzun soluklu ve başarılı bir dönemden sonra emeklilikte kendini mutlu etmenin en güzel yolunun girişimci ruhunu beslemekten geçtiğini anlamış ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir damak tadı olan “kaynar”ı yaşatmak için kolları sıvamış. Etrafındakilerin olumsuz düşüncelerine rağmen istikrar ve devamlılığın başarı getireceğine olan inancıyla yoluna devam edip hem başarıyı yakalamış hem de hedefine varmış. Bu hedefte öncelikle kaynar içeceğini bir marka haline getirmiş. 14 yıl önce başlayan girişim savaşına, bugün, Tarsus Kırkkaşık Bedesteni’nde işlettiği kafede, bir markaya dönüştürdüğü kaynar içeceğini, müşterilerine tattırarak ve karşılığında övgü ile sevgi alarak devam ediyor. 

Satırlarında azim, istikrar ve bunların doğal sonucu olan başarıyı bulacağınız keyifli bir söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyoruz. 

 

Bize özgeçmişinizden kısaca bahseder misiniz? Aile, eğitim ve iş hayatınız tarafındaki pencereden baktığımızda Serpil Demir kimdir?

1959 doğumluyum, 1997 yılında Pamukbank Tarsus şubesinden müdür olarak emekli oldum. 1997 ile 2007 yılları arasında 10 yıl Menkul Kıymetler’de müdürlük yaptım. 2007 yılından bu yana Kırkkaşık Bedesteni’nde kafe işletmeciliği yapmaktayım. Unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir içecek olan “kaynar” ı marka haline getirdim. Tanıtım için çeşitli fuarlara katıldım. Tarsus Belediyesi Kent Konseyi Turizm Komitesi’nde ilçemizin tanıtımı için görev yapmaktayım. Mihmandarlık belgem ile Tarsus’da rehberlik yapıyorum. Müziği ve dansı çok severim. Türkü söylemeyi çok severim. Ayrıca Tango, Salsa ve Zumba dansları ile de hayatımı renklendirmeyi seviyorum.

Girişim hikayeniz nasıl başladı? Sizi tetikleyen bir unsur oldu mu?

Girişim hikayem 30 yıllık bankacılık hayatıma nokta koyduktan sonra başladı. 2007 yılında kafe açmaya, turizm sektörüne geçmeye karar verdim ancak farklı bir şey yapmam gerekiyordu. Farklılık adına sadece evlerde yapılan doğum şerbeti olan “kaynar” içeceğini unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir lezzeti yaşatmak adına kafemde yapmaya karar verdim. 14 yıldır kafemde sunduğum bu içeceğin markalaşması için yoğun çaba gösterdim diyebilirim.

Aileniz ve çevrenizden olumlu ya da olumsuz yönde tepkiler aldınız mı?

Ailem ve çevrem bu işi devam ettirirsem başarısız olacağımı hatta 1 yıl sonra kafemi kapatacağımı, söylediler. Haklılardı belki; çünkü onlar sadece evde yapılan bir içecek olan kaynarın tutmayacağını, herkesin evinde yapıldığı için satışta başarısız olacağımı düşündüler. Oysa ben istikrarla devam ettim.

Marka yolculuğunuzda önünüze çıkan engeller oldu mu? Yapamazsın, kolay değil diyenler oldu mu? Olduysa, bu tür engellerin üstesinden nasıl geldiniz?

Marka yolculuğumda önüme çok engel çıktı. Yapma, kolay değil dediler; hatta çevremdeki iş arkadaşlarımdan, bu girişimimden vazgeçmem adına, yoğun çaba gösterenler de oldu. Ama azimle, istikrarla, vazgeçmeden engellerin üstesinden gelmeyi basardım hatta bu itiraz ve engeller benim güçlenmeme, hırs yapmama ve sonunda da başarmama neden oldu diyebilirim.

İşletmeniz/girişiminiz sizce ne gibi farkları ortaya koyuyor? İş fikrinizin sizi başarıya taşımasında en etkili unsur nedir?

Girişimci ruhum ve işimi severek yapmamın beni başarıya götürdüğüne inanıyorum. İşimi yaparken satışa hiç odaklanmadım. İşimi, hobi gibi keyifle yapmam, gelen müşterilerle iyi ilişkiler kurmam, samimi duygularla ettiğim sohbetler ve yöresel bir tat sunmam beni farklı kılıyor sanırım. En etkili unsur  ise  unutulmaya yüz tutmuş olan  yöresel damak tadını yaşatmam, ritüellere sahip çıkmam diyebilirim. Bugüne kadar çok çeşitli devlet insanlarını da kafemizde ağırladık kaynar ikram ettik.

Sizce şirketlerde ve ardından da ekonominin genelinde kadın gücünün artması neleri, nasıl etkiler?

Ekonominin genelinde kadın gücünün artması, kadınların her alanda başarılı olması, erkek hegemonyasının aşılması ve dişil enerjinin de ekonomiye katılması ile hem büyümede hem de istihdamda kadınların oldukça dinamik ve  güçlü olacağı anlamına gelir. Güçlü ve başarılı kadınların ise kalkınmada etkin bir rol oynayacağını, kadın grupları sayesinde ön saflarda yer alıp daha görünür olacağını düşünüyorum.

Ekonomide kadın etkisinin artmasıyla ilgili gelecek öngörüleriniz nelerdir? Türkiye ve dünyada gelecek 10 yılda kadın girişimlerine dair nasıl bir tablo oluşacağını öngörüyorsunuz?

Gelecekte, kadınların ve kadın girişimcilerin yaptıkları başarılı işler ile Türkiye’de ve dünyada çoğalacaklarını ve toplumun da bugünkünden farklı bir bakış açısı ile onları daha çok destekleyeceklerini düşünüyorum.  Aynı zamanda kadın girişimcilerin, erkek yöneticiler tarafından daha rahat ve kolay kabullenileceğini ve bu şekilde kadınların ekonomideki pastadan günümüzdekinden daha fazla pay alacağını düşünüyorum. Bu durum ise girişimci kadınlara hem ekonomik hem de sosyolojik katkı sağlayacaktır.

Peki, son olarak, kadın girişimci adaylara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? 

Kadın girişimci adaylarına tavsiyem, hayallerinin peşinden koşup korkmadan, usanmadan ve istikrarla yollarına devam etmeleridir. İstikrar ve devamlılık başarı getirir; başarı da ayakta kalmanızı sağlar. Heyecanla ve keyifle yapacağınız işiniz ise sizi çok ileriye taşır.

 

 

]]>
https://kadindostumarkalar.org/engellere-ragmen-yolundan-donmedi-mersinin-unutulmus-lezzeti-kaynar-icecegini-dunyaya-tanitmaya-hazirlaniyor/feed/ 0
YVES ROCHER VAKFI “TOPRAĞIN KADINLARI ÖDÜLLERİ”NE BAŞVURULAR BAŞLADI https://kadindostumarkalar.org/yves-rocher-vakfi-topragin-kadinlari-odullerine-basvurular-basladi/ https://kadindostumarkalar.org/yves-rocher-vakfi-topragin-kadinlari-odullerine-basvurular-basladi/#respond Tue, 07 Sep 2021 09:40:55 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3050
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 2 | Ortalama: 5

 

 

Kadınların çevre için bu mücadelelerine tam 20 yıldır ışık tutan Yves Rocher Vakfı’nın, gezegene pozitif bir iz bırakmak isteyen “Toprağın Kadınları” ödülü yarışmasına başvurular başladı.

Birleşmiş Milletler’in Binyıl Kalkınma hedeflerinden biri olan kadın özgürlüğü ve eşitliğini desteklemek amacı ile bugüne kadar 50’den fazla ülkede, 450’den fazla kadını ödüllendiren Yves Rocher Vakfı tarafından toplamda 2 milyon Euro’dan fazla bağış yapıldı. Dünyada 2001 yılından bu yana düzenlenen Yves Rocher Vakfı Toprağın Kadınları Ödülü yarışmasında, 2015-2016 yılında uluslararası birinci olan Türkiye, 2022 yılında da Türk Kadınlarının çevre için mücadelelerine ışık tutmaya ve ödüllendirmeye devam ediyor.

Proje kapsamında toplum ve çevre yararına ticari faaliyetler yürüten ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş bünyesinde yer alan kadınlar ve çevre yararına bireysel bir proje yürüten her yetişkin kadın bu ödüle layık görülebilir.

Yves Rocher Vakfı Toprağın Kadınları Ödülü aday başvuruları 15 Ekim 2021 kadar www.yvesrocher.com.tr adresi üzerinden veya terredefemmes.turkey@fondationyvesrocher.org adresine iletilerek yapılabilir.

Birincilik elde eden adaya 100.000 TL ödül verilecek.

]]>
https://kadindostumarkalar.org/yves-rocher-vakfi-topragin-kadinlari-odullerine-basvurular-basladi/feed/ 0
“FİLENİN SULTANLARI” AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU https://kadindostumarkalar.org/filenin-sultanlari-avrupa-ucuncusu-oldu/ https://kadindostumarkalar.org/filenin-sultanlari-avrupa-ucuncusu-oldu/#respond Mon, 06 Sep 2021 11:18:12 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3045
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 5

 

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2021 CEV Avrupa Şampiyonası üçüncülük maçında Hollanda’yı 3-0 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Her şampiyonada tüm dünyayı kendine hayran bırakan Türkiye kadın voleybol milli takımı yine ülkemizi gururlandırmayı başardı. A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2021 CEV Avrupa Şampiyonası üçüncülük maçında Hollanda’yı 3-0 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan maça Filenin Sultanları, ilk seti 25-20 aldı. İkinci seti 25-19 alan Filenin Sultanları son anlarda yaptığı atakla üçüncü seti 25-23, maçı da 3-0 kazanarak Avrupa üçüncüsü oldu.

]]>
https://kadindostumarkalar.org/filenin-sultanlari-avrupa-ucuncusu-oldu/feed/ 0
TİM, KADIN İHRACATÇILAR İÇİN ANKET ÇALIŞMASI BAŞLATTI https://kadindostumarkalar.org/tim-kadin-ihracatcilar-icin-anket-calismasi-baslatti/ https://kadindostumarkalar.org/tim-kadin-ihracatcilar-icin-anket-calismasi-baslatti/#respond Mon, 06 Sep 2021 10:52:29 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3038
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 5

 

 

TİM Kadın Konseyi, ekonomiye ve ihracata kadınların daha fazla katılması, hedeflenen önemli projelerin hayata geçirilmesi için anket çalışması başlattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde faaliyet gösteren TİM Kadın Konseyi, ekonomiye ve ihracata kadınların daha fazla katılması, hedeflenen önemli projeleri hayata geçirmek, Türkiye’deki kadın ihracatçı sayısına ulaşabilmek ve kadın ihracatçıları TİM ailesine kazandırmak amacıyla anket çalışması başlattı.

61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan TİM tarafından kurulan TİM Kadın Konseyi, ihracat dünyasında kadın istihdamı ve girişimciliğini geliştirmek amacıyla çalışmalar yürütüyor.

TİM çatısı altında bulunan 100 bini aşkın ihracatçı şirkete gönderilen ankette, şirkette görev alan yönetici, yönetim kurulu üyesi, başkan ve benzeri pozisyonlarda yer alan kadınlar soruldu. “https://tim.org.tr/women-survey” web sayfasında “Güçlü Kadın, Güçlü İhracat, Daha Güçlü Türkiye” sloganı ile hazırlanan anket sonucunda gelen bilgilere göre, ülkemizde ilk kez iş dünyasında görev alan kadınlarla ilgili bir veri tabanı oluşturulacak. Bu çalışma ile daha fazla kadın ihracatçıya ulaşılacak, projeler geliştirilecek, ihtiyaçlar belirlenip çözüm önerileri sunulacak.

İhracatla Yükselen Türkiye’nin mimarının kadınlar olacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TİM Başkanı İsmail Gülle, ankete katılma çağrısında bulunarak “Güçlü Kadın, Güçlü İhracat, Daha Güçlü Türkiye” vizyonuyla, kadın ihracatçılara yönelik çalışmalara hız verdiklerini ifade etti. Kadın girişimcileri ve iş insanlarını, ihracatın her kademesinde artırdıklarını belirten Gülle, kadınların ekonomiye ve ihracata daha fazla dâhil olmasının, ülkenin güçlü yarınlarını inşa edeceği süreçte belirleyici olacağına vurgu yaptı.

İhracat ailesi olarak kadınların yılmaz gayretine ve azmine, inandıklarını ve güvendiklerini dile getiren Gülle, İhracatla Yükselen Türkiye’nin mimarının kadınlar olacağının ve kadın girişimcilerin iş hayatında karar alma mekanizmaları içerisinde, eşit haklara sahip olarak daha güçlü bir şekilde yer almaları gerektiğinin altını çizdi. Gülle son olarak; “Bu çerçevede atacağımız adımlar, sadece ülkemizde değil küresel anlamda da örnek teşkil edecek işlere imza atmamız anlamına gelecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kadın ihracatçılarımızın elde ettiği başarıların tanıtımını yapacağız”

Gülle, TİM Kadın Konseyi’nin, az zamanda büyük işler başardığını belirterek, ülkemizin kadın ihracatçıları arasında, tecrübe paylaşımını mümkün kılan bir köprü görevi gören TİM Women Export Talks serisi, kadın ihracatçılara özel Güney Amerika ve Afrika Sanal Ticaret Heyeti, İhracatta Sıfır Atık Projesi, Sürdürülebilirlik Eylem Planı, Kadın Girişimcilik Programı ve daha nice projenin, konseyin vizyonunu oldukça başarılı bir şekilde ortaya koyduğunu aktardı.

Yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları birçok projenin olduğuna işaret eden Gülle, ülke ekonomisinin gelişimi için, üretime, istihdama ve ihracata önemli katkıları olan kadın ihracatçıları, yıllık ihracat performanslarına göre değerlendirerek “İhracatın Güçlü Kadınları Ödül Töreni”nde ödüllendireceklerine de değindi. Gülle ayrıca “Yine vizyoner projelerimiz arasında olan ‘İhracatın Güçlü Kadınları Filmi’ projemizle, kadın ihracatçılarımızın elde ettiği başarıların tanıtımını yapacağız.” açıklamasını yaptı.

İsmail Gülle, kadın girişimci sayısının ve girişimcilere sağlanan tüm desteklerin artırılması gerektiğini de vurguladığı konuşmasını şu şekilde tamamladı: “TİM olarak bu doğrultuda çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. 2015 yılından bu yana 150’yi aşkın kadın girişimcimizi, TİM-TEB Girişim Evi bünyesinde destekledik. UR-GE projeleri kapsamında, kadın ihracatçılarımızın iş birliklerini geliştirmek üzere sektörel kümelenme faaliyetleri başlattık. Bu projelerle, kadın ihracatçılarımızın, tedarik kapasitelerini bir araya getirerek sipariş alma potansiyellerini çoğaltmayı hedefliyoruz. TİM Kadın Konseyi’nin faaliyetlerini, takdirle destekliyoruz. Konseyimiz inşallah asıl hedefimiz olan ihracatta kadınlarımızın gücünü ve payını artırmayı en kısa sürede başaracak. İhracatla yükselen Türkiye’yi kadınlarımızla inşa edeceğiz.”

]]>
https://kadindostumarkalar.org/tim-kadin-ihracatcilar-icin-anket-calismasi-baslatti/feed/ 0
GÖLBAŞI BELEDİYESİ’NDEN KADINLARA ÖZEL KÜLTÜR TURU https://kadindostumarkalar.org/golbasi-belediyesinden-kadinlara-ozel-kultur-turu/ https://kadindostumarkalar.org/golbasi-belediyesinden-kadinlara-ozel-kultur-turu/#respond Mon, 06 Sep 2021 09:56:37 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3031
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 5

 

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Ankara’dan Şanlıurfa’ya uzanan ve sadece kadınların katılacağı bir kültür turu düzenledi. 

Gölbaşı’nda, şehir dışına çıkamayan ve farklı coğrafyaları keşfedemeyen kadınlara özel düzenlenen “Şanlıurfa Kültür Turu” 5 Eylül 2021 pazar akşamı yola çıkan kafile ile başladı.

Ankara Gölbaşı topraklarından Mezopotamya’ya uzanacak yolculuk hakkında konuşan Şimşek, Mezopotamya’nın; farklı dillerin, dinlerin ve medeniyetlerin buluştuğu insanlık tarihinin başladığı kadim coğrafya olduğuna ve bu coğrafyaya dokunmak ve Gölbaşılı kadınları tarihin çok önemli bir kesiti ile buluşturmak için ‘Şanlıurfa Kültür Turu’ nu hayata geçirdiklerini belirtti.

Gölbaşılı kadınların bu topraklardaki tarihe tanıklık etmesini mutluluk verici olarak değerlendiren Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir “açık hava müzesi” niteliğinde olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kadim tarihini, misafirperver halkını, birbirinden lezzetli yöresel tatlarını, muazzam doğasını ve kültürel miraslarını görmek, tarihin yeniden yazıldığı destansı topraklara, Göbeklitepe’ye ve ‘Zamana Dokun’maya gönderdiğimiz kafilemizin bu güzel geziden keyif alacağına inanıyorum.”

İki yüz kişi katıldı 

5 Eylül pazar akşamı 21.00’da Atatürk Sahil Parkı’ndan hareket eden kafileyi uğurlayan Ramazan Şimşek, Gölbaşı Belediyesi’nin düzenlediği Şanlıurfa Kültür Turu’nu gelenekselleştirmeyi amaçladıklarının altını çizdi. İlk kafilede toplam 200 kişinin bulunduğunu ifade eden Şimşek, bu projeyi hayata geçirmekteki en büyük amacın, Gölbaşı’nda şehir dışına çıkamayan ve farklı coğrafyaları keşfedemeyen kadınlara Gölbaşı Belediyesi olarak bir imkân sunmak olduğunu vurguladı. Geziye duyulan ilgi ve katılımdan da oldukça memnun olan Şimşek, Gölbaşılı kadınlara bunun için teşekkür etti.

Gezi Programı:

200 kişilik ilk kafilenin 6 Eylül’de Göbeklitepe ile başlayacak olan turu; Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Balıklı Göl Hali-ül Rahman Gölü ve Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü İbrahim Peygamber Makamı, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Camii’ni ziyaretinin ardından Kapalı Çarşı, kilimciler, İsotçular, demirciler, bakırcılar çarşılarının ziyareti ile devam edecek. 7 Eylül’de dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu Harran’a gidecek olan tur, dünyada sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli evleriyle koruma altına alınmış olan Harran’da; Ulu Cami Kalıntıları, Höyük, Şehir Surları, Kale, Geleneksel Harran Evleri’ni görüp bu evlerden birinde misafir olacak ve Şanlıurfa’da Eyüp Peygamber’i ziyaret edecek olan kafile gece saat 24.00’te Ankara’ya varmış olacak.

İlk kafilenin 1 gece 2 gün sürecek olan gezisini tamamlamasının ardından, ikinci 200 kişilik kafile de tura başlayacak.  9-10 Eylül 2021 tarihlerinde Şanlıurfa’da olacak olan ikinci kafile 8 Eylül’de de dönüş yoluna çıkacak.

]]>
https://kadindostumarkalar.org/golbasi-belediyesinden-kadinlara-ozel-kultur-turu/feed/ 0
HALKBANK’TAN KADIN GİRİŞİMCİYE TAM DESTEK https://kadindostumarkalar.org/halkbanktan-kadin-girisimciye-tam-destek/ https://kadindostumarkalar.org/halkbanktan-kadin-girisimciye-tam-destek/#respond Sat, 04 Sep 2021 11:41:40 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3022
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 4

 

 

Kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla “Kadın Girişimci Kredi Paketi” projesini hayata geçiren Halkbank, beş ay içinde yaklaşık 44 bin kadın girişimciye 4 milyar TL’yi aşan kredi desteği verdi.

Malatya’da düzenlenen Üreten Kadınlar Toplantısı’nda güncel verileri duyuran Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Doğu Anadolu Bölgesi’nde kredi desteğini yatırıma, üretime ve istihdama dönüştüren kadın girişimcilerden örnekler paylaştı. Halkbank, söz konusu kadın girişimci destekleri ve cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla uluslararası arenada iki altın ödüle layık görüldü.

Halkbank Üreten Kadınlar Toplantıları’nın 7’ncisi; Bursa, Antalya, Gaziantep, Trabzon, Samsun ve Konya’dan sonra Malatya’da gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Meltem Acet’in üstlendiği bu etkinlikte, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Kadın Girişimci Kredi Paketi’nin yarattığı başarıyı duyurdu.

Kadınlar, Halkbank desteği ile örnek alınacak atılımlar gerçekleştiriyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden bu yana yaklaşık 44 bin kadın girişimcinin Halkbank kredi paketinden faydalandığını ve 4 Milyar TL’yi aşkın kredi hacmi oluştuğunu belirten Osman Arslan, destek paketinin sağladığı ivmeyle kadınların oldukça başarılı atılımlar gerçekleştirdiğine de dikkat çekti. Aslan, “Örneğin Malatya’da bir girişimcimiz, bankamızdan kullanmış olduğu krediyle gastronomi sektörüne yatırım yaparak, 350 kişilik kapasiteye sahip bir restoranı hizmete açmıştır. Elazığ ilinden bir iç mimar girişimcimiz ise dekorasyon sektöründe faaliyet gösterirken, kadın girişimci kredimizle CNC tezgahı alarak imalata başlamıştır. Desteğimizin yatırıma, üretime ve istihdama dönüştüğüne tanık olmaktan çok mutluyuz. ”diye konuştu. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kadın Girişimci Kredi Paketi’ne yoğun ilgi gösterildiğini ifade eden Aslan, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 14 ilden 1.500’ü aşkın kadın girişimcinin kredi desteğinden faydalandığını ve bölge özelinde 139 milyon TL’lik kredi hacmine ulaşıldığını da sözlerine ekledi.

Kadın girişimci desteklerine iki altın ödül

Halkbank, kadın girişimci destekleri ve cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla uluslararası arenada iki altın ödüle birden layık görüldü. Osman Arslan, “Tüm dünyadan finans ve bankacılık sektöründen kurumların yarıştığı International Business Awards ödül programı çerçevesinde toplam 20 ödül alan bankamız, iki altın ödülü kadınlarla ilgili çalışmalar kapsamında aldı. Bu ödüllerle Türkiye’nin kadın destekleri konusunda uluslararası alanda anılmasından gurur duyuyoruz.” bilgisini paylaştı.

‘İlham Veren Kadınlar’ ve ‘Gelecek İçin Sıfır Atık’ başlıklı paneller düzenlendi

Halkbank Üreten Kadınlar Malatya Toplantısı’nda Kadın Girişimci Kredi Paketi’nden faydalanan kadınları temsilen Doğu Anadolu Bölgesi’nden 15 kadın girişimciye, üretkenliklerini desteklemek adına kredileri sembolik olarak takdim edildi. Ardından “İlham Veren Kadınlar” ve “Gelecek İçin Sıfır Atık” başlıklı paneller düzenlendi.

Zeynep Türkoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen ‘İlham Veren Kadınlar’ paneline konuşmacı olarak Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Madame Mai Çikolata Kurucusu Şeyda Sönmez Ebren, Kars Kaz Evi Kurucusu Nuran Özyılmaz ve Sereteks Yapı Kimyasalları Kurucusu Makine Mühendisi Nesrin Eken katıldı. Nilüfer Batur’un moderatörlüğünde düzenlenen ‘Gelecek İçin Sıfır Atık’ panelinde ise konuşmacı olarak Malatya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Fahri Başkanı Hafize Gürkan, çini ve cam sanatçısı Adalet Yılmaz Aslan, Sıfır Atık Kampanyası İl Yöneticisi Zehra Mine Öner ve İmmunflex Kurucusu Tijen Ziyalyer aldı.

]]>
https://kadindostumarkalar.org/halkbanktan-kadin-girisimciye-tam-destek/feed/ 0
Lezzet Fabrikası, Kadın Üreticilerle “Mutlu Cuma” Uygulamasında Buluştu https://kadindostumarkalar.org/lezzet-fabrikasi-kadin-ureticilerle-mutlu-cuma-uygulamasinda-bulustu/ https://kadindostumarkalar.org/lezzet-fabrikasi-kadin-ureticilerle-mutlu-cuma-uygulamasinda-bulustu/#respond Thu, 02 Sep 2021 13:57:35 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3013
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 1 | Ortalama: 5

 

Catering sektörünün önde gelen temsilcilerinden Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma”uygulamasıyla her ay farklı bir ürünü odağına alarak hem lezzet dağıtıyor hem de kadın üreticilere destek oluyor.

Her ayın son cuma günü, toplu yemek menülerinde görmeye alışık olunmayan sınırlı üretimi yapılan “nitelikli” bir yerel ürünle özel menüler hazırlayan Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma”nın ilk konuğu olan enginarları Urla Kadın Kooperatifi’nden temin etti. Bir sonraki “Mutlu Cuma”ya ise, Erzak Kooperatifi ve Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yapılacak iş birlikleri lezzet katacak.

Mresco Türkiye Group bünyesinde 2000 yılından bu yana toplu yemek ve catering hizmeti veren Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma” adında bir farkındalık projesine imza attı. Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma” uygulamasıyla her ay farklı bir ürünü odağına alarak hem lezzet dağıtıyor hem de kadın üreticilere destek oluyor. Her ayın son cuma günü “nitelikli” bir yerel gıda ürünü ile çok özel bir menü oluşturuyor. Menüde kullanılan ürünlerin tarımsal üretim yapan kadın kooperatiflerinden temin edildiği “Mutlu Cuma” uygulaması, kadın üreticilere destek niteliği taşırken yerel gıda ürünleriyle ilgili de farkındalık oluşturuyor.

Enginarlar Urla Kadın Kooperatifi’nden

“Mutlu Cuma” uygulamasında sofralara konuk olan ilk ürün, enginar oldu. Toplu yemek menülerinde pek de yer bulamayan günün başkahramanı enginarlar ise Urla Kadın Kooperatifi’nden temin edildi. Lezzet Fabrikası, Ağustos ayında Eczacıbaşı çalışanları için salatadan çorbaya, zeytinyağlıdan etli ana yemeğe kadar tüm yemeklerin enginar ile hazırlandığı çok özel bir menü oluşturuldu.

 

“Mutlu Cuma” projesini maliyet kaygısından uzak olarak kadın emeğini güçlendirme perspektifiyle kurguladıklarını söyleyen Lezzet Fabrikası CEO’su Oya Zingal, pandemi sürecinden oldukça olumsuz etkilenen küçük üreticiler ve tarımsal üretimin en değerli parçalarından kadın kooperatifleriyle bu sıkıntılı süreçte güç birliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarının altını çizdi.

“Mutlu Cuma” farkındalık projesinde çıkış noktasının, bu zorluklara bir nebze de olsa merhem olabilme düşüncesinin yattığını söyleyen Oya Zingal, “Şimdi hepimiz için yenilenme ve dayanışma zamanı. Amacımız, toplu yemek menülerinde özel menüler ve sunumlarla müşterilerimizi mutlu ederken bir yandan da ülkemizdeki tarımsal üretimin en değerli unsurlarından olan kadın kooperatifleriyle bu sıkıntılı süreçte güç birliği yapmak, pandemi sürecinin yıkıcı etkilerini aşmalarına yardımcı olmak. Projemizi, Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen yerel ürünlerle sağlıklı, temiz ve adil gıda prensibiyle üretim yapan kadın kooperatifleri hakkında farkındalık yaratması açısından çok önemsiyorum.” dedi.

]]>
https://kadindostumarkalar.org/lezzet-fabrikasi-kadin-ureticilerle-mutlu-cuma-uygulamasinda-bulustu/feed/ 0
KADINLAR “PROJE RE” İLE ATIK ÜRÜNLERİ GERİ DÖNÜŞTÜRECEK https://kadindostumarkalar.org/kadinlar-proje-re-ile-atik-urunleri-geri-donusturecek/ https://kadindostumarkalar.org/kadinlar-proje-re-ile-atik-urunleri-geri-donusturecek/#respond Wed, 18 Aug 2021 10:38:20 +0000 https://www.kadindostumarkalar.org/?p=3005
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
Toplam: 0 | Ortalama: 0

 

 

Dezavantajlı kadın grupları için Proje Re adında sürdürülebilir bir sistem kurgulandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu Damla Ertem dezavantajlı kadınlar için önemli bir farkındalık projesi geliştirdi. Sürdürülebilir bir sistem kurgulayan Ertem, bu sayede hedeflediği gruptaki kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlayacak.

Tasarlanan sistem, kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını ve ek gelir yaratmalarını yemek & organik atıkları biyoplastik tarifi ile karıştırarak ürüne dönüştürmelerini hedefliyor.

Yemek atıkları kurutulduktan sonra öğütülüyor

Projenin ilk hedef gruplarından birisinin Türkiye’de yaşayan yemek yapıp satan göçmen kadınlar olduğunu belirten Damla Ertem, “Proje Re, açık sistem olarak tasarlanmış bir proje. Yemek şirketlerinde biriktirilen yemek / karton atıkları* temizlendikten ve kurutulduktan sonra öğütülüyor. Biyoplastik** ile karıştırılıyor ve ocakta kaynadıktan sonra öğütülmüş karton parçaları ile birleşip kalıba alınıyor. Güneşte kurutulması tercih edilmesi ile birlikte en geç üç gün içinde tam kuruyan ürünler alıcılarına ulaşmak için kutulanıyor. Her yemek şirketi ya da tekil ise kadınla farklı bir dinamikte çalıştığımız için eğer bu ürünü pazarlayacak durum yoksa ürün tarafımıza ulaştırılıyor ve kutulama işlemi gerçekleşiyor. Hali hazırda yemeklerin gönderildiği online bir platform varsa ürünler buraya ekleniyor. Atık karton kutulara içinde karton parçacıklar, ürünü yapan kadın hakkında bilgi ve atık yönetimi/ tüketimi hakkında fikir veren açıklama metinleri bulunuyor.” dedi.

Evde kolay ulaşımlı materyallerle ürün geliştiriliyor

Sistemin ve ürünlerin çok basit şekilde yapıldığını söyleyen Ertem, proje süreci boyunca bir sürü farklı atık denediğini ve başarılı olan tariflerle ilerlediğini ifade etti. Yemek şirketlerinin mevsimsel menülerine göre çıkan atıklar üstünden ilerleyip yeni atıklarla yeni tarifler geliştirilmeye devam edildiğini de açıklayan Ertem, evdeki kolay ulaşımlı materyaller ile yeni malzeme tüketmeden yapılan kalıplara çeşitler geliştirmeye çalıştığını belirtti.

Proje sahibi Ertem sözlerine şöyle devam etti: “Pilot çalışma olarak denediğimiz şirket ile önümüzdeki aylarda fiziksel atölye çalışması yapıp ilk gerçek satış denemesini kendi siteleri üstünden yapacağız. Projenin ilerleyen boyutlarında bu kurguyu Türkiye ölçekli düşünüp çiftçilere ve onların bölge ve mevsime göre çıkardıkları atıklarla hitap etmek istiyorum. Bitirme projesine başlarken de ilk düşündüğüm alternatifler içinde mobil olarak gidip sistemi, kalıp yapımını öğreten bir karanvan, mobil atölye vardı. Bunu hayata geçirmeyi çok istiyorum. Sonbaharda Londra’da bu atölyeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Hedef kitleyi daha geniş tutup bunun herkesin özelikle evinde kolaylıkla yapabileceği özgür bir platform olduğunu fark ettirmeyi amaçlıyorum. Şu anda elimde bitirme projem olan bezelye kabuğu, soğan kabuğu ve karton içeren gerçek ürün ailem bulunuyor.”

 

*Yemek / karton atıkları: Re projesinin ilk aşaması için bu karton, soğan kabuğu ve bezelye kabuğudur.

**Biyoplastik Tarifi: su, sirke, gliserol ve nişasta içermekte olup mutfakta hali hazırda bulunan materyaller ile hazırlanıyor. 

]]>
https://kadindostumarkalar.org/kadinlar-proje-re-ile-atik-urunleri-geri-donusturecek/feed/ 0